sadsad x
asdasd

Condenser Mikrofon Nedir ? Nasıl Çalışır ?

22 Mayıs 2020
Condenser Mikrofon Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Öncelikle yazımıza başlamadan önce kayıt yapabilmek için mikrofonun önemine vurgu yapmadan geçmek istemeyiz. Projelerinizdeki türe göre değişiklik gösteren birçok mikrofon mevcut. Bu yazımızda ele alacağımız mikrofon türü ise condenser ya da kondenser mikrofon olacaktır.

Condenser mikrofon nedir derseniz eğer, yapıları gereği seslere çok duyarlı olan mikrofon grubu olarak adlandırabiliriz. Seçeceğiniz bir condenser mikrofon için kullanım alanı oldukça geniş diyebiliriz. Vokal, gitar, davul vs. kayıtlarında kullanabilirsiniz. Mikrofonunuzun kalitesine bağlı olarak en ufak bir sese duyarlı olacağından dolayı yalıtımsız bir ortamda kullanımı biraz zor olan türde mikrofondur. Genel olarak cardioid ya da kardiyoit yapıda bir diyafram kullanıldığı için frekans aralığı çok geniştir. Fakat günümüzde teknolojinin gelişmesi sayesinde artık üretilen çoğu condenser mikrofonların üzerlerinde bulunan pad butonları sayesinde hassaslık seviyesini ayarlayarak uygun bir ses elde edebilirsiniz.

Günümüzde artık kondenser mikrofonlar 2 türe ayrılıyor diyebiliriz. USB yapıda olanlar ve olmayanlar olarak. USB yapıda bir condenser mikrofon alacak olursanız eğer, mikrofonun kendi içerisinde barındırdığı ses işlemcisi sayesinde harici bir ses kartına ihtiyacınız olmadan direkt bilgisayarınıza bağlayarak çalıştırabilirsiniz. Fakat USB yapıda olmayan bir kondenser mikrofon alacak olursanız eğer ek bir ses kartınıza ihtiyacınız olup, ses kartınızın üzerinde bulunan +48 phantom power seçeneğini etkin hale getirmeniz gerekmektedir. Bu sayede mikrofona güç yolarak çalışmasını sağlayacaktır. Eğer ses kartınıza +48 phantom power güç seçeneği yok ise ses kartınızı değiştirmeden ek olarak phantom power preamfi alarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Başta belirttiğimiz gibi kondenser mikrofonlar hassas mikrofonlar oldukları için kayıt sırasında shock mount ile kayıt almak en mantıklısı olacaktır. Bu sayede titreşimleri önleyerek kayıt kalitenizi arttırmanıza olanak sağlayacaktır. Ek olarak condenser mikrofonlar tek ve çift diyaframlı olarak kendi içerisinde ikiye ayrılıyor. Tek diyaframlı mikrofon doğrudan belli bir açı ile ses alırken çift diyaframlı mikrofon çevreden gelen 360 derecelik bir ses alımı yapmaktadır. Bu sayede duruma göre avantajlı ve dezavantajlı olmaktadır.

Günümüzde artık müziğe olan ilginiz artması ve tek başınıza müzik yapmanız kolaylaşmışken condenser mikrofonlara ulaşım artık kolaylaşmıştır. Çok geniş bir fiyat aralığı bulunan bu mikrofonlar günümüzde artık 350 – 30 bin tl arasında bile değişiklik göstermektedir. Tabi bu fiyatlar mikrofonların kullanıldığı malzemeler, frekans aralığı ve hassas yapısından dolayı değişiklik gösterebilir. Amatör olarak ortalama bir condenser mikrofon 400 tl ile 1000 tl arasında değişiklik göstererek projeniz için oldukça faydalı bir durum sergileyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.