sadsad x
asdasd

Elektro Gitar Ekipmanları Nelerdir?

21 Kasım 2020
Elektro Gitar Ekipmanları Nelerdir?

Elektro gitarlar, klasik gitarın aksine içi boş gövdeleri olmadığı için kendi başına ses çıkarabilen bir enstrüman değildir. Onun yerine tellerin titreşimi sayesinde oluşan hareketleri, üzerinde bulunan manyetik sayesinde sese dönüştürebilmektedir. Manyetiklerin ilettiği bu ses frekansları bir kablo yardımı ile elektro gitar amfisine iletilir ve amfiden ses alabiliriz. Temel olarak bir elektro gitarın çalışma mantığı bu şekildedir. Bu ilerleyen yazımızda temel ve yardımcı ekipmanlara hep beraber bakacağız. 

 

Amfi

Amfi, en temel anlamı ile elektro gitardan gelen sinyali yükselten elektronik devreye sahip, ahşap ya da sert plastik içerisine yerleştirilen hoparlör olarak adlandırabiliriz.

Bu tanıma göre aslında bir elektro gitar olmazsa olmaz denilebilecek en temel ekipmanların başında amfi gelmektedir.

 

Prosesör

Prosesör dediğimiz şey aslında bir efektördür. Algılanan seslere belli efektleri veren aygıtlar olarak bilinirler ve kullanılırlar. Genellikle elektro gitar üzerinde kullanılır, elektro gitarın manyetiklerinden algılanan ses sinyal kablosu üzerinden prosesöre iletilir ve prosesörden ise amfiye veya herhangi bir çıkış birimine bağlanır. Prosesör enstrüman ile çıkış birimi arasında yer almış olup, seslere efekt verir. Bilindik birkaç efekt örneği vermek gerekirse "Distortion", "Echo", "Reverb" vb. bir çok efekti prosesörden sağlayabiliriz.

 

Pedal

 

Gitar pedalı gitar çalma seviyeniz arttıkça tanışacağınız ve özellikle elektro gitar çalanların kullandığı ses efektlerini veren, içerisinde elektronik devrelerle ses dalgalarıyla oynayan kutulardır. Temel olarak prosesörden farkı ise pedallar genellikle tek ses odaklıdır prosesörler ise içerisinde birçok ses barındırabilir.

 

Kablo

Temel ekipmanların en başında gelen gitar kablosu, özellikle enstrüman çalıyorsanız ve kayıt yapacaksınız olmazsa olmaz denilebilecek bir kablodur. Bu kablolar 6.3 mm olup genellikle TS kablo türüdür yani mono jak kablosu türündedir ve kablo kalitesi ne kadar iyi olursa sinyal iletiminiz bir o kadar iyi olacaktır.

 

Ses Kartı

 

Temel olarak ele almak gerekirse ses kartı ses kayıt ve teknolojilerinde ses ile ilgili işlevleri yerine getiren dahili veya harici donanımlardır. Kayıtlarınız sırasında sesleri işleyerek dijital bir hale dönüştürüp kayıt programlarınıza  aktarmanıza olanak sağlamaktadır. Bu sayede sesi izleyebilir veya dinleyebiliriz gerekli müdahalelerde bulunarak en doğru sonuca ulaşabilirsiniz. 

Elektro gitar için ise sinyal kablonuzu ses kartına bağlayarak dijital bir şekilde kayıt alabilirsiniz ve bu kayıtlarınız üzerinde gerekli işlemleri sağlayabilirsiniz

 

Pena

Pena, gitar veya diğer telli çalgıları çalmaya yarayan çoğunlukla fildişi, mika, kemik, boynuz ya da plastik gibi malzemelerden yapılan çalma aracıdır. Özellikle elektro gitaristler için olmazsa olmaz olan bu ürün farklı kalınlıklara sahip olup tellere vuruş yöntemi ile ses çıkarmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.