sadsad x
asdasd

EŞİ BENZERİ OLMAYAN İLGİNÇ ENSTRÜMANLAR

21 Kasım 2021
EŞİ BENZERİ OLMAYAN İLGİNÇ ENSTRÜMANLAR

Aslında bakarsak müzik, yaşadığımız bu dünya içinde din, dil, ve ırk fark etmeksizin evrensel bir dil niteliğindedir. Biz insanların duygu, düşünce ve hislerini o anki durumlarına bağlı olarak notalara dökerek oluşturduğu sesler, enstrümanlar sayesinde bir anlam kazanıp müzik formuna dönüşmektedir. İnsanlığın başladığı tarihten bu yana o kadar çok müzik enstrümanı var ki bunları tek seferde saymak neredeyse imkansızdır. Çünkü bazen herhangi bir şeyden çıkardığımız sesleri doğru bir şekilde sıraya dizerek ve bu sıraya dizdiğimiz sesleri ritimle senkronize edersek işte o zaman müzik yapmış oluruz. Bu sebeple yaşadığımız bu dönemde teknolojinin gelişmesiyle beraber değişik ve dijital tarzda müzik aletleri de üretilmeye başlandı. Müzik endüstrisi geliştikçe kim bilir daha neler göreceğiz. İşte bu zaman gelene kadar şu ana kadar gelmiş geçmiş en ilginç müzik aletlerine isterseniz bir göz atalım:

 

Theremin

Theremin, insanlık tarihinde ilk elektronik ve çalarken temas kesinlikle gerekmeyen müzik aletidir. İsmini ise mucidi olan Rus Profesör Leon Theremin’den alır. 1928 yılında Leon Theremin tarafından patenti alınarak kullanıcılara sunulmuştur.

 

 

Eigenharp

John Lambert’in icat ettiği yeni bir müzik aleti olan Eigenharp son zamanlarda oldukça dikkat çeken ve meraklısı gün geçtikçe artan ilginç bir müzik enstrümanı diyebiliriz. Şu an için hala çok erken aşamada olan Eigenharp için ne yazık ki üflemeli, vurmalı ya da dokunup basmalı mı ne olduğuna kesin karara varılamamış bir müzik aleti.

 Laser Harp

Aslında bakarsan MIDI protokolü ile çalışan bir enstrüman diyebiliriz. Tek başına ses çıkaramadığı için herhangi bir Synthesizer cihaza bağlı bir tür klavye gibi çalışmaktadır. Çalışma prensibi ise lazer çizgileri üzerine atanmış notalara dokunularak seslendirilmesine yarıyor. Aslında bakarsak daha çok konserlerde veya diğer canlı performanslarda görsel şov yapmak için kullanılıyor.

 

 

Hang Drum

İsveçli Feliz Rohner ve Sabina Scharer adlı kişiler tarafından 2000 yılında üretilmeye başlanmış, iki yarım küreden oluşan ilginç bir alettir. Hangpan ya da Spacedrum gibi diğer isimleri mevcuttur. Sesi insana huzur veren bu müzik aleti aslında gün geçtikçe popülerleşiyor ve her an her yerde görmeniz çok mümkün

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.