sadsad x
asdasd

İyi Bir Miks Yapmanın Kuralları

31 Ekim 2020
İyi Bir Miks Yapmanın Kuralları

Bu yazımızda sizlere iyi bir miks yapmak için dikkat edilmesi gereken özelliklerden bahsedip projeniz üzerinde daha etkili bir sonuç alabileceğiniz püf noktalara değineceğiz. Konuları başlıklar halinde belirleyip ilgili başlıklardan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

Teorik Bilgi

Elbette herhangi bir miks yapmak için bile bir teorik bilgiye ihtiyacımız var. Genel olarak kendi projesi üzerinde çalışan insanlar miks konusunu önemsiz gördüğü için veya çok temel anlamda o bilgiye sahip olduğu için daha fazlasını öğrenmeyi istemeyebiliyorlar. Esas olarak projenizi daha keyifli bir hale getirmek istiyorsanız eğer öğrendiğiniz temel bilgileri geliştirip ve aynı zamanda üzerine bir şeyler katıp zaman içerisinde daha dengeli bir miks yapabilirsinz. Bu gelişme sayesinde projeniz diğer insanlar tarafından daha dinlenilebilir olup daha fazla sevilecektir. 

 

Pratik Bilgi

Elbette her ne kadar teorik olarak bilgiye üst düzey sahip olsanız bile pratik yapmadıktan sonra pek bir anlamı kalmıyor maalesef. Teori yoluyla öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dökmeniz her zaman çok daha fazla sağlıklı olacaktır. Ayrıca farklı farklı şarkılar üzerinde miks yaparsanız çok daha verimli olacaktır çünkü bir şarkıda birden fazla miks yapma sonucunda artık o şarkıyı olduğundan daha kötü ve bozmanıza sebep olacaktır. Bu yüzden belli aralıklarla kendinizi geliştirerek farklı parçalar üzerinde pratik yaparsanız daha verimli olacaktır. 

 

Bir Mentor Bulun

Öncelikle bu bir kişi olmak zorunda değil birden fazla kişide olabilir. Elbette birden fazla kişiden alacağınız yorumlar veya tavsiyeler çok çeşitli olacağı için deneme yanılma yoluyla kendi bildiğiniz doğruları çıkarmanız her zaman çok daha etkili olacaktır. Diğer türlü her tavsiyeyi yapmaya kalkarsanız ister istemez zorluklarla karşılaşacaksınız ve bu durum gelişiminize engel olarak geri dönecektir. Eğer birebir görüşebileceğiniz bir mentor bulabilirseniz eğer size kayıt teknolojileri ya da miks üzerine eğitimden daha fazlasını verecektir. 

 

İyi Bir Miks Üretebilmeniz İçin Şarkınızın İyi Olması Lazım

Kısaca şarkı eğer kötüyse siz istediğiniz çabalayın miks işlemi belki bir noktaya kadar getirebilir fakat temel anlamda şarkınız veya projeniz kötü ise çok fazla yapacak bir şey olmuyor. Bu yüzden öncelikle müzik bilginize güvenerek ortaya güzel bir şarkı çıkarın daha sonra miks işlemi çok daha keyifli olacaktır. Bu sayede daha fazla insana erişebilirsiniz ve şarkınızı tanıtabilirsiniz. 

 

Yukarda başlıklar halinde okuduğunuz teorik, pratik, mentor ve iyi bir şarkı şeklinde bir zincir kurabilirseniz eğer. Kariyeriniz açısından veya projeniz açısından çok daha etkili olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.