sadsad x
asdasd

Kayıt Sırasında Kullanılan Mikrofon Aksesuarları Nelerdir?

13 Haziran 2020
Kayıt Sırasında Kullanılan Mikrofon Aksesuarları Nelerdir?

Bu yazımızda çoğumuzun müzik veya kayıt yapmak için en önemli ürün olan mikrofonlar için gerekli aksesuarlara göz atacağız. Ev ortamında kayıt almak için gerekli aksesuarlara gelecek olursak eğer temel olarak pop filtre, akustik panel, shock mount, mikrofon standı ve mikrofon kablosu olarak söz edebiliriz. Bu ürünlerin tek tek işlevlerini devam eden yazıda görüntüleyebilirsiniz.

 

Pop Filter

Sescibaba_Pop_filter

Mikrofon standına monte edilebilen ve mikrofonun ön yüzünde bulunan tül benzeri malzeme ile kaplı olan aksesuardır. Mikrofona yakınlaştıkça sesin cızırtı yapması halinde arada bir mesafe görevi göreceği için sesinizin daha net anlaşılır bir şekilde iletilmesini sağlar. Ayrıca seste oluşan patlamaları engelleyerek yine sesinizin daha temiz bir şekilde iletilmesini sağlamaktadır

 

Akustik Panel

Sescibaba_akustik_panel

Ağzımızdan çıkan sesin duvarlardan sekmesini önleyerek seste ikileme problemini ortadan kaldırması en temel işlevi olarak diyebiliriz. Kayıt sırasında ses panele doğru yöneldiği için panel içerisinde bulunan izolasyon malzemesi sesi emdiği için aslında vokal kayıtlarınızda oldukça temiz ve pürüzsüz bir kayıt elde etmiş olursunuz.

 

Sock Mount

Sescibaba_Shock_Mount

Özellikle Condenser yapıda olan mikrofonları, mikrofon standlarında kullanmamızı sağlayan en önemli aparatların başında gelir. Ne işe yaradığına gelecek olursak eğer, Condenser Mikrofonlar çok hassas mikrofon türleri oldukları için ortamda bulunan bütün titreşimleri algılayarak frekans üzerinde etkiye neden olur ve kayıtlarda farklılık yaşanabilir. Eğer bir sock mount yardımı ile kayıt alırsanız eğer mikrofon sabit duracağından dolayı sallanmaya karşı olan titreşimleri algılamadan kaynaktan gelen sesi çok temiz bir şekilde kayıt altına alabilirsiniz.

 

Mikrofon Standı

Sescibaba_Mikrofon_standı

Mikrofonu sabit bir şekilde tutarak yukarda belirttiğimiz gibi titreşimleri önleyerek kayıt almamıza olanak sağlamaktadır. Ayrıca duruma bağlı olarak ayakta kullanım veya masada kullanım gibi seçenekleri mevcut olup hangi şekilde rahat edeceksiniz dilediğinizi tercih edebilirsiniz

Mikrofon Kablosu

sescibaba_mikrofon_Kablosu

Sinyal iletimi için olmazsa olmaz ürünler listesinin başında gelmektedir. Mikrofona doğru ilettiğiniz sesi en temiz şekilde iletmekle sorumlu olan üründür. Bu konuda dikkat edilmesi şey genellikle ekipmana veya diğer aksesuarlara yüksek ücret öderken sinyal kablosuna daha düşük bütçe verilmesidir. Aslında sesin iletiminde en temel işlevi olan kablo için ucuza kaçmak yerine bilinir markanın veya fiyat performans olarak yüksek olan bir kablo tercih edilmelidir. Fiyat performans demişken Enova markasına ait olan Alman markası kablolar bu tarz durumlar için oldukça uygun olup fiyatı baz alındığında performans oranı çok güçlüdür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.