sadsad x
asdasd

Kulaklık Nedir? Ne İşe Yarar?

12 Mayıs 2021
Kulaklık Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde herkesin ihtiyacı olan kulaklık, en temel tanımına bakacak olursak eğer 2 küçük hoparlörün kullanıcının kulağına yakın bir mesafede durarak ses vermeyi sağlayan bir araçtır. Ayrıca kullanım amacına gelecek olursak eğer kullanan kişi haricinde etrafta olan diğer insanları rahatsız etmemek adına izole yapısı bulunan bir ses dinleme aracıdır.

Günümüzün hatta çağımızın belki de en büyük icatlarından biri olan kulaklık, artık herkeste mutlaka vardır. Bütçeye göre ses kalitesi iyileştikçe fiyatları yükselebilir. Tarihine kısa bir göz atacak olursak olursak eğer öncelikle askeri ekipmanlar arasında fazla kullanılmakta olan araçlardır. Savaş esnasında çok pratik ve yardımcı olması sebebiyle günümüzün gerek sektörel gerek günlük kullanım için vazgeçilmez bir aygıt hale gelmiştir. Kafalarda yer alan belki de en büyük soru ise kulaklığı kim ve ne zaman buldu sorusu olabilir.

 Her teknolojik ürün gibi kulaklığın buluşu da askeri teknolojilere dayanmaktadır. İlk olarak 1910 yılında Nathaniel Baldwin isimli mucit Amerikan Askeri Teknolojileri için hazırlandı. Çünkü Amerikan ordusu telgraf seslerini dinleyerek karşı taraf hamlelerine karşın kendi hamlelerini geliştirmek  istiyordu. Sesin kulaklıklardan dinlenebilmesi için ilk prototipi hazırlayan Baldwin’in icadı oldukça başarılı bulundu ve bunun üzerine Amerikan ordusu Baldwin’den daha çok kulaklık istedi. Ancak Baldwin sadece 10 kulaklık yapabileceğini söyledi, çünkü kulaklıkları evinin mutfağında üretiyordu.

 İlk olarak telgraf dinlemek amacıyla geliştirilen kulaklık aradan geçen 100 yılın sonunda hayatımızın artık olmazsa olmaz bir konumu haline geldi. Teknolojinin ilerlemesi sayesinde günümüzde kablolu kulaklıklardan ziyade Bluetooth kulaklıklar geliştirilerek sesi kablosuz olarak duymaya başladık.

700 UC Bluetooth Kulaklık Silver

  Son olarak günümüzde kulak üstü ve kulak içi olarak iki çeşit kulaklık bulunmaktadır. Bu kulaklık çeşitleri kendi içlerinde kablolu ve kablosuz olarak ikiye bölünürler. Kulak üstü kulaklıklarda kulak içi kulaklıklara göre sürücüleri daha büyük olduğu için gelen sesi daha kaliteli duymanızı sağlar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.