Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepetim
Mikrofon Sesi Arttırma Yolları ve Mikrofonda Ses Nasıl Yükselir?
15.08.2023

Mikrofon Sesi Arttırma Yolları ve Mikrofonda Ses Nasıl Yükselir?

Mikrofon Sesi Arttırma Yolları

Mikrofonun Doğru Konumu: Mikrofonu ses kaynağına yakın bir konuma yerleştirmek, daha güçlü bir ses yakalamanıza yardımcı olur. Ancak, aşırı yakınlaşmak istenmeyen ses distorsiyonuna neden olabilir. Özellikle gitar ve benzeri yüksek rezonanslı enstrümanları mikrofonlar iken mutlaka dinleme yapılarak konumlandırılmalıdır. 

Mikrofon Ayarlarını Düzenleme: Bazı mikrofonlarda bulunan mikrofonun hassasiyet, frekans aralığı ve gürültü azaltma gibi ayarlarını doğru şekilde yaparak sesi daha yüksek ve net hale getirebilirsiniz.

Akustik Düzenlemeler ve Ses Yalıtımı: Kayıt alanınızdaki gürültüyü en aza indirmek için akustik düzenlemeler yapabilir ve ses yalıtımı malzemeleri kullanabilirsiniz. Bu malzemelere erişiminiz yok ise mikrofonun üstüne kalın bir yorgan sererek, biraz da olsa akustik düzenleme yapabilirsiniz.

Mikrofon Pop Filtresi ve Köpüklü Kapaklar: Mikrofonun önüne pop filter veya köpüklü kapak takarak, aniden gelen yüksek frekanstaki sesleri azaltabilirsiniz. Pop filtre vokalistin ağzından çıkan p,s,ç,t gibi harflerin oluşturduğu sibilansı azaltmaya da yardımcı olur.

Mikrofon Preampı Kullanımı: Mikrofon preampı, mikrofonunuzun çıkış sinyalini yükselterek daha güçlü bir ses kaydı elde etmenize yardımcı olabilir. Ses kartlarında bulunan mikrofon preamp ını zevkinize göre açarak mikrofonun kayıt edeceği sesin şiddetini belirleyebilirsiniz.

Ses Yazılımı Düzenlemeleri: Ses düzenleme yazılımları ile kaydedilen sesi düzenleyebilir, dengeleyebilir ve gerektiğinde yükseltip kısa bilirsiniz.
Ses düzenleme yazılımları hakkında daha fazla bilgi için Yeni Başlayanlar için Müzik Prodüksiyon Programları adlı blog yazımızı da okuyabilirsiniz :)


Mikrofonda Nasıl Ses Yükselir?

Mikrofonun Konumu: Mikrofonu ağzınıza yakın bir konuma yerleştirerek, sesinizi daha iyi duyulur hale getirebilirsiniz.

Mikrofonun Ayarlarını Gözden Geçirme: Mikrofonun hassasiyet, gain ve equalizer gibi ayarlarını kontrol ederek ses kalitesini artırabilirsiniz.

Mikrofon Pop Filtresi Kullanımı: Mikrofonun önüne takacağınız pop filtresi, patlamaların ve tiz seslerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Mikrofon Preampı Ekleme: Mikrofon preampı kullanarak mikrofonun sinyalini yükseltebilir ve daha güçlü bir ses yakalayabilirsiniz.

Mikrofonun ses seviyesini artırırken, ses kalitesini de dikkate almanız gerekir. Ses seviyesi çok yüksek olursa, ses kalitesi bozulabilir. Ses seviyesi çok düşük olursa, ses duyulmayabilir. Mikrofonun ses seviyesini ayarlamak için, deneme yanılma yoluyla en iyi seviyeyi bulun.


Mikrofon Önerileri:Günümüzde her bütçeye uygun kaliteli bir mikrofon bulmak gayet kolay. Özellikle yüksek ses seviyesinde kayıt almak için aşağıdaki mikrofonları satın alabilirsiniz.

  • Blue Yeti: Hem başlangıç seviyesinde hem de profesyonel kullanım için uygun olan Blue Yeti, net ses kalitesi sunar.
  • Audio Technica AT2020: Yüksek hassasiyeti ve geniş frekans aralığı ile dikkat çeken bir seçenektir.
  • Shure SM7B: Profesyonel kullanıma yönelik Shure SM7B, güçlü ve net bir ses sunar.
  • Rode NT1-A: Düşük gürültü seviyeleri ve doğal ses kaydı için tercih edilir.
  • AKG P220: Geniş bir frekans aralığına sahip olan AKG P220, çok yönlü kullanım için uygundur.

    Mikrofon sesini arttırma konusu, doğru ayarlar, donanım seçimi ve deneme-yanılma süreci gerektiren bir konudur. Yukarıdaki yöntemleri kullanarak, mikrofonunuzun sesini istediğiniz düzeye getirebilir ve daha profesyonel ses kayıtları elde edebilirsiniz.
Blog Son Eklenenler
Müzik Türleri Nelerdir?
Müzik Türleri Nelerdir?

Genel Kültür

  Herkesin dinlemekten zevk aldığı müzik türü farklıdır. Günümüzde 300’den fazla müzik türü mevcuttur. Bu türlerin birçoğu birbirine yakın olmakla birlikte sürekli olarak evrim geçirmektedir  

Devamını Oku
05.12.2023
Mikrofon Rehberi: Mikrofon Nasıl Seçilir?
Mikrofon Rehberi: Mikrofon Nasıl Seçilir?

Mikrofon

Her sesin belirli bir yoğunluğu vardır. Bu ses yoğunluğunun havada oluşturduğu basınç, sesin şiddeti ile doğru orantılıdır. Gelen hava basıncının büyüklüğüne bağlı olarak ileri-geri hareket eden membranın bu titreşimini, elektrik enerjisine çevirmek için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Kullanılan bu yöntemlere göre farklı mikrofon türleri ortaya çıkmaktadır.

Devamını Oku
30.11.2023
Spor ve Koşu Kulaklığı Nedir? Kulaklık Önerileri
Spor ve Koşu Kulaklığı Nedir? Kulaklık Önerileri

Kulaklık

  Spor Ve Koşu Kulaklıklarının Bazı Temel Özellikleri:   Dayanıklılık: Spor ve koşu kulaklıkları genellikle dayanıklı malzemelerden yapılmıştır. Ter, su, yağmur gibi dış etkenlere karşı dirençli olabilirler.   Sabit Tutma: Bu kulaklıklar, hareket halindeyken kulakta güvenli bir şekilde sabit kalacak tasarımlara sahiptir. Kulak içi tasarıma veya kulak kancalarına sahip modeller, kulaklık düşmesini önleyebilir.   Hafif ve Rahat Tasarım: Sporculardan beklenen aktiviteler genellikle yoğun fiziksel aktiviteler içerir, bu nedenle kulaklıkların hafif ve rahat olması önemlidir.   Ses Kalitesi: Kaliteli ses çıkışı, motivasyonu artırmak ve aktivite sırasında müzik veya sesli rehberlik kullanımını kolaylaştırmak için önemlidir.   Kablosuz Bağlantı: Genellikle Bluetooth teknolojisi kullanılarak kablosuz bağlantı sağlarlar. Bu, hareket özgürlüğünü artırır ve kablolardan kaynaklanan rahatsızlıkları ortadan kaldırır.

Devamını Oku
29.11.2023
Kulak İçi Kulaklık vs Kulak Üstü Kulaklık
Kulak İçi Kulaklık vs Kulak Üstü Kulaklık

Kulaklık

Kulak İçi Kulaklıklar :  Avantajlar : Küçük boyutları ve hafif yapıları sayesinde taşıması kolay ve taşınabilir. Kulak içine yerleştirildikleri için dış gürültüyü azaltabilir ve ses izolasyonu sağlayabilirler. Spor yaparken veya hareket halindeyken rahat kullanım sunabilirler. Genellikle uygun fiyatlı modeller bulunabilir.   Dezavantajlar: Uzun süreli kullanımda bazı kullanıcılarda rahatsızlık yaratabilir. Ses kalitesi, kulak üstü kulaklıklar kadar iyi olmayabilir.   Kulak Üstü Kulaklıklar :  Avantajlar: Daha büyük hoparlörlere sahip oldukları için genellikle daha iyi ses kalitesi sunabilirler. Uzun süreli kullanımlarda daha konforlu olabilirler. Ses yalıtımı sağlamasa da çevresel gürültüyü bir ölçüde engelleyebilirler. Mikrofonlu modeller, iş görüşmeleri veya oyun için ideal olabilir.   Dezavantajlar: Taşıması ve saklaması daha zordur. Hareket halindeyken rahat kullanım sağlamayabilir  

Devamını Oku
23.11.2023
Gamer Rehberi: Oyuncu Ekipmanları Nelerdir?
Gamer Rehberi: Oyuncu Ekipmanları Nelerdir?

Home Studio

  Teknolojideki dijital dönüşüm, hayatın her alanında etkili olurken, oyun sektörü de bu gelişmelere paralel olarak büyük bir evrim geçiriyor. Bu dinamik sektörde, oyuncuların kaliteli oyun oynamalarına katkı sağlamak amacıyla özel ürünler tasarlanıyor. Oyuncu ekipmanları, oyuncuların oyunlardan maksimum keyif alabilmelerini sağlamak adına önemli bir rol oynar. Oyuncu ekipmanları arasında yer alan bazı temel donanım ve aksesuarları keşfetmek için bir gamer rehberine göz atalım.

Devamını Oku
22.11.2023
Podcast Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler
Podcast Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Home Studio

Podcast Yapma Uygulamaları Nelerdir?   Podcast yapma uygulamaları, günümüzün hızlı yaşam temposunda bilgi paylaşımının bir aracı haline gelmiştir. Bilgi edinme ihtiyacını karşılamak için yazılı veya görsel mecraya yönelenler bütün dikkatlerini okudukları kaynağa yoğunlaştırmak durumundadır.

Devamını Oku
21.11.2023
Black Friday Nedir? Black Friday Alışveriş Rehberi
Black Friday Nedir? Black Friday Alışveriş Rehberi

Etkinlik

Black Friday, mağazaların erken saatlerde açıldığı, geç saatlerde kapandığı ve tüketicilere büyük indirimlerin sunulduğu özel bir gündür. 1952'den bu yana Noel alışveriş sezonunun resmi başlangıcı olarak kabul edilir ancak, Black Friday resmi bir tatil değildir. ABD'de Şükran Günü'nden sonraki ilk Cuma gününü ifade eder.

Devamını Oku
20.11.2023
Aranje Ne Demek? Aranjör Nedir?
Aranje Ne Demek? Aranjör Nedir?

Home Studio

Aranje Nedir?   Aranje kelime anlam ı olarak birka ç farkl ı ş ekilde kullan ı lmaktad ı r. İ ngilizce deki "arrangement" kelimesinden gelmektedir. Baz ı anlamlar ı n ı inceleyelim;   M ü zik Aranjesi: Par ç an ı n i ç erisindeki armoniyi, enstr ü mantasyonu, ritmi veya vokal d ü zenlemelerini de ğ i ş tirmek ve geli ş tirmek i ç in yap ı lan i ş lemi ifade eder. Ş ark ı n ı n veya bestelenmi ş m ü zi ğ in d ü zenlemesi veya uyarlamas ı anlam ı na gelir.     Ç i ç ek Aranjesi: Ç i ç eklerin estetik bir ş ekilde bir araya getirilip d ü zenlenmesi ç i ç ek aranjesini ifade eder.   E ş ya D ü zenlemesi: Ö zellikle i ç mekan tasar ı m ı veya dekorasyon ba ğ lam ı nda nesnelerin, e ş yalar ı n veya mobilyalar ı n d ü zenlenmesi anlam ı da gelmektedir.   İş D ü zenlemesi: İş d ü nyas ı nda, bir g ö revin d ü zenlenmesi, organize edilmesi ve planlanmas ı anlam ı na gelebilir.   Aranje terimi , kullan ı ld ığı dile, k ü lt ü re ve ba ğ lam ı na g ö re de ğ i ş iklik g ö sterebilir. Ancak g enel olarak, "aranje" kelimesi bir ş eyin d ü zenlemesi veya uyarlamas ı anlam ı nda gelmektedir. Bizim bug ü n de ğ inece ğ imiz nokta m ü zik aranjesidir.

Devamını Oku
03.11.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.