sadsad x
asdasd

Müzik Ekipmanlarında Kullanılacak Kablo Türleri

15 Ağustos 2020
Müzik Ekipmanlarında Kullanılacak Kablo Türleri

Bu yazımızda sizlere yardımcı olabilecek ve müzik ekipmanlarının yanı sıra ev stüdyosunda kullanabileceğiz kabloların yanı sıra, özellikle hem ses kablolarına hem de ses kartlarımız gibi çeşitli aksesuarlarda kullanılabilecek kabloları ele alacağız.

 

Genellikle USB ses kartlarına bağlamak için yazıcı kablosu dediğimiz şekilde bir kabloya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kablo türü teknik anlamda USB Type A - USB Type B olarak geçmektedir. Satın alacağınız veya hali hazırda satın almış olduğunuz ses kartı yüksek ihtimalle bu kablo türü ile çalışmaktadır. 

 

Günümüzde artık teknolojinin gelişmesiyle beraber USB kablolarda elbette değişim geçirdi. Özellikle yeni seri olarak çıkış yapan ses kartlarında USB Type A - USB Type C kullanılmaktadır. Bu sayede sinyal akışı daha hızlı olmakla beraber daha sağlıklı bir veri yoludur.

 

Bu kablo türü özellikle Apple tabanlı bir işletim sistemi kullananlar tarafından tercih edilebilecek bir kablo. Özellikle bazı yüksek bütçeli bazı ses kartları günümüzde Thunderbolt olarak adlandırılan veri yolu ile çalışmaktadır.

 

Midi Kabloları genellikle 5 pinli ya da 7 pinli olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde artık özellikle midi ürünler USB üzerinden bağlantı sağladığı için genellikle eski tip klavyeler için kullanılmaktadır. 

 

Özellikle ev stüdyolarında artık olmazsa olmaz dediğimiz kablo türü mikrofon kablosudur yani XLR yapıda olan kablo türüdür. 3 pinli yapısı sayesinde dinamik ya da condenser olması fark etmeksizin rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Diğer bir olmazsa olmaz kablolardan biri çivi jak dediğimiz ya da gitar kablosu dediğimiz kablo türüdür. Özellikle enstrüman çalıyorsanız ve kayıt yapacaksınız olmazsa olmaz denilebilecek bir kablodur. Bu kablolar 6.3 mm olup genellikle TS kablo türüdür yani mono jak kablosu türündedir. 

 

Bu RCA türü kabloları genellikle ses kartından referans monitörlere bağlantı yapmak amacıyla kullanılır. Uçlarını sağ ve sol girişlere ayarlayarak referans monitörlerinde kullanabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.