sadsad x
asdasd

Ses Kartı ve Mikser Arasındaki Fark?

22 Ağustos 2020
Ses Kartı ve Mikser Arasındaki Fark?

Ev stüdyosu ortamında kayıt almaya yeni başlayan insanlar ses kartı veya mikser almayı tercih edebiliyorlar. Doğru tercih yapabilmeleri adına bu yazımızda ses kartı ve mikser arasındaki farkları inceleyerek yerine göre hangisinin doğru tercih olacağına göz atacağız.

 

Ev stüdyosu için kayıt ortamında projenizi DAW programına aktarırken aslında hemen ilk akla gelen elimizde bulunan mikrofonu miksere takıp sonra mikserin arkasında bulunan main output kısmından bilgisayarımıza dönüştürücüler ile bağlantı sağlamak. Bu şekilde bağlantı yaparak aslında mikserin hiçbir anlamı olmayacaktır çünkü elimizdeki kabloyu hiçbir ses kartı görevi görmeyen cihazlardan direkt olarak bilgisayarımıza bağlantı sağlıyoruz. İşte tam bu noktada bize lazım olan şey bir ses kartı. Birden fazla enstrüman kullandığımız zaman DAW programı içerisinde yer alan kanalları belirlememize yarayan tek şey ses kartıdır. Bu şekilde her sinyal düzgün bir şekilde iletilebilir ve daha rahat bir şekilde üzerinde oynamalar yaparak yayına hazır bir hale getirilebilir. 

UMC22 Usb Ses Kartı

 

Günümüzde artık ev ortamında kullanılmak üzere tasarlanan mikserler mevcut ve bu mikserler USB yapısıyla birlikte rahatlıkla bilgisayarlara bağlanabilir. Bilgisayara bağlanan mikserlerde kullanmak istediğiniz kadar enstrüman bağlantısı yaptığınız zaman sizin o an yaptığınız müziği direkt olarak bilgisayara aktaracaktır fakat ses kartı gibi kanal kanal değil, o an duyduğunuz tüm sesleri genellikle tek bir kanalda toplayarak DAW programına gönderir. Bu yüzden projeniz üzerinde oynama yaparken işler biraz zor olabilir.

QX2442USB 24 Kanal Efektli Mikser

 

Son olarak ses kartları sesi işlemek üzere tasarlandığı için miksere oranla en azından kayıtlar sırasında çok daha verimli olacaktır. Harici olarak bu işleri kanal kanal DAW programına aktardığı için hem bilgisayarınıza fazla bir yük bindirmeyecektir hem de çok daha kaliteli kayıtlar almanıza olanak sağlayacaktır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.