sadsad x
asdasd

Synthesizer Nedir? Ne İşe Yarar?

23 Ocak 2021
Synthesizer Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda sizlere Synthesizer nedir? Ne işe yarar? gibi sorulara cevap arayağız. Öncelikle Synthesizer kelime anlamı olarak ‘’Sentezleyici’’ anlamına gelmektedir. İçerisinde bulunan osilatörler elektrik sinyalini ses sinyaline çeviren parçalardır. Bu sayesinde belli başlı sesler ve tonlamalar oluşturup projeniz üzerinde istediğiniz şekilde oynamalar yapabilirsiniz.Dalga Formları:

Osilatörler bir synthesizer klavyenin en temel ses oluşturma kısmıdır. Her synthesizer içerisinde görebileceğimiz testere, sinüs, kare ve üçgen gibi dalga formlarını üretirler. 

 

Testere (Sawtooth) Dalga Formu:

Synthesizer sesleri arasında bulunan standart başlangıç noktasıdır. Zengin frekans aralığı ve bol titreşimli tınıları vardır. Neredeyse tüm harmonikleri içerir ve sert filtrelemeye iyi yanıt verir.

 

Kare (Square Wave) Dalga Formu:

Diğer bir başka zengin dalga formu olan kare dalgalar, testere dalgaları kadar karmaşık değildir. Sadece tekil harmonikler içerir bu da çıkardıkları tınının daha boş duyulmasına sebep olur. Ayrıca kare dalga formu vokal sesleri için en iyi başlangıç noktasıdır.

 

Sinus (Sine Wave) Dalga Formu:

Tüm dalga formlarının en basiti olan sinüs dalgaları yalnızca tek bir frekanstan oluşur. Tek bir sinüs filtrelemeye hiç yanıt vermez, çünkü çıkarılacak üst harmonikler yoktur. FM sentezi için temel yapı taşlarını oluştururlar.

 

Üçgen (Triangle) Dalga Formu:

Üçgen dalgaları yoğun şekilde filtrelenmiş kare dalga gibi ses çıkarır. Tıpkı kare gibi üçgen dalgalar sadece tekil harmonikler içerir, ancak üst harmonikler daha sessiz olduğu için kare dalga formuna göre çok daha az serttirler.

 

Eğer bir synthesizer almayı düşünüyorsanız buraya tıklayarak ilgili kategoriye gidebilir ve kendinize uygun bir synthesizer seçebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.